| Number Of Ways | 5 |
| Termination Method | Screw |
| Wire Size | 12 → 2 AWG |
| Housing Material | Wemid |
| Current Rating | 125A |
| Voltage Rating | 1 kV ac/dc, 600 V |
| Cable CSA | 16 mm², 25 mm², 35 mm² |
| Length | 37.1mm |
| Width | 53.7mm |
| Height | 70mm |
| Colour | Grey |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.