| Number Of Ways | 4 |
| Termination Method | Screw Down |
| Housing Material | PC |
| IP Rating | IP20 |
| Current Rating | 80A |
| Voltage Rating | 400 V ac |
| Cable CSA | 1.5 → 16mm² |
| Length | 47mm |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.