| Number Of Ways | 11 |
| Termination Method | Screw Down |
| Wire Size | 10 → 2 AWG, 14 → 6, 6 → 0 AWG |
| Housing Material | Copper Aluminium Alloy |
| Current Rating | 160A |
| Voltage Rating | 600 V |
| Cable CSA | 10-50 inputmm² |
| Length | 160.5mm |
| Width | 91mm |
| Height | 59.5mm |
| Colour | Grey |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.