| Colour | Grey |
| Number of Levels | Single |
| Series | WKN |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 0.5 → 10mm² |
| Voltage Rating | 500 V |
| Current Rating | 57A |
| Pitch | 8mm |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Standards Met | CSA, GL, VDE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.