| Colour | Brown |
| Number of Levels | Single |
| Series | SAKK |
| American Wire Gauge | 22 → 10AWG |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 4mm² |
| Fused | No |
| Voltage Rating | 800 V |
| Current Rating | 41A |
| Pitch | 6.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Standards Met | CSA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.