| Colour | Dark Beige |
| Number of Levels | Single |
| Series | WTR |
| American Wire Gauge | 30 → 12AWG |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 2.5mm² |
| Voltage Rating | 500 V |
| Current Rating | 24A |
| Pitch | 5mm |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Standards Met | ATEX, CE, CSA, EAC, IEC EX |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.