| Colour | Beige |
| Number of Levels | Double |
| Series | 17035.2 |
| American Wire Gauge | 14 → 0AWG |
| Termination Method | Bolt |
| Voltage Rating | 1000V |
| Current Rating | 170 (CSA) A, 175 (UL) A, 192 (IEC) A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.