| Colour | Beige |
| Number of Levels | Double |
| Series | 1206.2 |
| American Wire Gauge | 22 → 14AWG |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 500 V |
| Current Rating | 20 (cUL) A, 20 (UL) A, 24 (IEC) A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.