| Colour | Beige |
| Number of Levels | Double |
| Series | SRK |
| American Wire Gauge | 10 → 6AWG |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 10mm² |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Current Rating | 85A |
| Pitch | 10.1mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.