| Colour | Brown |
| Series | RK |
| American Wire Gauge | 22 → 8AWG |
| Termination Method | Screw |
| Cable CSA | 0.2 → 10mm² |
| Voltage Rating | 800 V |
| Current Rating | 65A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.