| Colour | Blue, Grey |
| Series | 372 |
| American Wire Gauge | 14AWG |
| Termination Method | Spring Clamp |
| Voltage Rating | 300 (CSA) V, 300 (UL) V, 500 (IEC) V |
| Current Rating | 15 (CSA) A, 15 (IEC) A, 15 (UL) A |
| Pitch | 6mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.