| Colour | Grey |
| Series | 371 |
| American Wire Gauge | 12AWG |
| Termination Method | Screw |
| Voltage Rating | 250 (CSA) V, 250 (IEC) V, 250 (UL) V |
| Current Rating | 6.3 (CSA) A, 6.3 (IEC) A, 6.3 (UL) A |
| Pitch | 6mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.