| Colour | Black |
| Number of Levels | Single |
| Series | EF2 |
| Termination Method | Spring Clamp |
| Cable CSA | 5.5 mm², 8 mm², 14mm² |
| Voltage Rating | 600 V ac/dc |
| Current Rating | 40 A, 50 A, 70 A |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.