| Number Of Contacts | 2 |
| Pitch | 6.35mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin |
| Number Of Rows | 1 |
| Screw size | M3 |
| Wire Size | 30 → 16 AWG |
| Material | Thermoplastic |
| Current Rating | 10A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Dimensions | 13.97 x 12.7 x 13.97mm |
| Depth | 13.97mm |
| Length | 13.97mm |
| Width | 12.7mm |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.