| Number of Gangs | 2 |
| RCD Type | Passive |
| Series Name | SafetySure |
| Colour | Grey |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Trip Speed | 30ms |
| Faceplate Depth | 12mm |
| Voltage Rating | 230 V ac |
| Current Rating | 13A |
| Width | 147mm |
| Series | SafetySure |
| Minimum Box Depth | 50mm |
| Colour Family | Grey |
| Dimensions (L x W x D) | 147 x 86.5 x 50mm |
| Fixing Standard | BS |
| Dimensions L x W x D | 147 x 86.5 x 50mm |
| Faceplate Mounting Type | Screwed |
| Number of Poles | 2 |
| Height | 86.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.