| Material | Polycarbonate |
| Socket Type | BS |
| Number of Gangs | 2 |
| RCD Type | Latching |
| Colour | White |
| Mounting Style | Wall Mount |
| Switched | Yes |
| Voltage Rating | 220 → 250 V |
| International Protection Rating | IP2X |
| Current Rating | 13A |
| Voltage Rating | 220 → 250V |
| Colour Shade | White |
| Fixing Standard | BS 7288 |
| Faceplate Fixing | Screwless |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.