| Socket Type | BS |
| Number of Gangs | 2 |
| RCD Type | Active |
| Colour | Grey |
| Mounting Style | Wall Mount |
| Switched | Yes |
| Voltage Rating | 230 V ac |
| International Protection Rating | IP2X |
| Current Rating | 13A |
| Minimum Box Depth | 35mm |
| Switch Style | Rocker |
| Colour Family | Grey |
| Colour Shade | Grey |
| Fixing Standard | BS 7288 |
| Faceplate Fixing | Screwed |
| Faceplate Mounting Type | Screwed |
| Number of Poles | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.