| Number of Gangs | 4 |
| Colour | White |
| Switched | No |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Material | Plastic |
| Overall Height | 40mm |
| Overall Width | 180mm |
| Overall Depth | 45mm |
| Series | Mosaic |
| Overall Dimensions | 180 x 45 x 40mm |
| International Protection Rating | IP40 |
| Colour Family | White |
| Fixing Standard | NF |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.