| Number of Gangs | 2 |
| Colour | Brown |
| Socket Type | NEMA 5-15R |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Current Rating | 15A |
| Voltage Rating | 125 V |
| Material | Nylon |
| Minimum Box Depth | 20.3mm |
| Overall Height | 83.3mm |
| Overall Width | 33.8mm |
| Overall Depth | 20.3mm |
| Overall Dimensions | 83.3 x 33.8 x 20.3mm |
| Colour Family | Brown |
| Faceplate Mounting Type | Flush |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.