| Number of Gangs | 1 |
| Colour | Grey |
| Socket Type | Schuko |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Material | PA |
| Overall Height | 61.4mm |
| Overall Width | 50mm |
| Overall Depth | 46.5mm |
| Overall Dimensions | 61.4 x 50 x 46.5mm |
| International Protection Rating | IP20, IP54 |
| Number of Modules | 1 |
| Colour Family | Grey |
| Fixing Standard | Schuko |
| Number of Poles | 2P + PE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.