| Number of Gangs | 1 |
| Colour | Grey |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor |
| Mounting Style | Flush Mount |
| Material | Thermoplastic |
| Minimum Box Depth | 19.5mm |
| Overall Height | 61.4mm |
| Overall Width | 50mm |
| Overall Depth | 43.5mm |
| Overall Dimensions | 61.4 x 50 x 43.5mm |
| International Protection Rating | IP54 |
| Number of Modules | 1 |
| Terminal Type | Screw Terminal |
| Colour Family | Grey |
| Faceplate Mounting Type | Screwed |
| Faceplate Depth | 24mm |
| Number of Poles | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.