| DC Power Connector Type | DC Socket |
| Current Rating | 1A |
| Body Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 16 V |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Diameter | 2.1mm |
| Contact Plating | Nickel Plated |
| No of Poles/ Way | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.