| Ribbon Cable Type | FFC |
| Pitch | 0.5mm |
| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Number of Ways | 26 |
| Series | Premo-Flex |
| Length | 178mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Voltage Rating | 60 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Current Rating | 500 mA |
| Standards Met | IEC 61249-2-21 |
| Operating Temperature Range | -40 → +105 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.