| Ribbon Cable Type | Flat |
| Connector 1 | Picoflex IDC |
| Connector 2 | Picoflex IDC |
| Pitch | 1.27mm |
| Connector 1 Gender | Female |
| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Number of Ways | 4 |
| Connector 2 Gender | Female |
| Series | PICOFLEX |
| Length | 250mm |
| Sheath Colour | Transparent |
| Voltage Rating | 250 V |
| Current Rating | 1.2 A |
| Size of Strands | 28 AWG |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Shielded/Unshielded | Unshielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.