| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Sheath Colour | Yellow |
| Cable Shape | Stranded |
| Core Strands | 462/0.08 mm |
| Length | 5m |
| Insulation material | Silicone Rubber |
| Voltage Rating | 500 V (Volts) |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | 200°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Cable Type | Test Lead |
| Shield Type | Unshielded |
| Insulation Wall Thickness | 0.95mm |
| Size of Strands | 0.08mm |
| Number of Strands | 462 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.