| Cross Sectional Area | 5.2 mm² |
| Sheath Colour | White |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 10 AWG |
| Core Strands | 61/0.32 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | Polyamide |
| Voltage Rating | 600 V ac |
| Outer Diameter | 3.33mm |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +260°C |
| Conductor Material | Nickel Plated Copper |
| Standards Met | EN 2084, EN 2267-009, FAR 25-869 |
| Cable Type | Airframe |
| Fire Behaviour | Low Smoke Density |
| Number of Strands | 61 |
| Size of Strands | 0.32 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.