| Cross Sectional Area | 0.2 mm² |
| Sheath Colour | Red/Yellow |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Core Strands | 7/0.2 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 1.3mm |
| Voltage Rating | 1 kV ac |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Conductor Material | Annealed Tinned Copper |
| Cable Type | Single Core |
| Insulation Wall Thickness | 0.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.