| Cross Sectional Area | 0.75 mm² |
| Sheath Colour | Red |
| Core Strands | 24/0.2 mm |
| Length | 100m |
| Outer Diameter | 2.8mm |
| Voltage Rating | 1 kV dc, 600 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| CPR Certification | Eca |
| Current Rating | 14 A |
| Conductor Material | Copper |
| Wire Style | UL1015 |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 24 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.