| Cross Sectional Area | 35 mm² |
| Sheath Colour | Grey |
| Cable Shape | Single Core |
| Core Strands | 7/2.52 mm |
| Length | 50m |
| European Harmonised Code | H07Z-R |
| Outer Diameter | 11.3mm |
| Voltage Rating | 450 V dc, 750 V ac |
| CPR Certification | Dca |
| Cable Type | Conduit |
| Series | 6491B |
| Insulation Wall Thickness | 1.2mm |
| Size of Strands | 2.52 mm |
| Number of Strands | 7 |
| Outer Sheath Material | LSZH |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.