| Sheath Colour | Green/Yellow |
| Cable Shape | Single Core |
| Core Strands | 1/0.8 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 2.05mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Conductor Material | Bare Annealed Copper |
| Wire Style | BS6004 |
| Cable Type | Harsh Environment |
| Insulation Wall Thickness | 0.625mm |
| Size of Strands | 0.8 mm |
| Number of Strands | 1 |
| Resistant To | Heat |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.