| Cross Sectional Area | 4 mm² |
| Sheath Colour | Green/Yellow |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 11 AWG |
| Core Strands | 56/0.3 mm |
| Length | 25m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 4.8mm |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | BS 6231 |
| Cable Type | Control |
| Series | FLEXIBLE BK |
| Insulation Wall Thickness | 0.8mm |
| Size of Strands | 0.3 mm |
| Number of Strands | 56 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.