| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Sheath Colour | Green, Yellow |
| Core Strands | 50/0.25 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 2.5mm |
| Voltage Rating | 300 V to 500 V |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| CPR Certification | Eca |
| Conductor Material | Annealed Tinned Copper |
| Wire Style | 2491X |
| Cable Type | Class 5 BS EN 60228 |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 16 |
| Outer Sheath Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.