| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Sheath Colour | Green/Yellow |
| Core Strands | 30/0.25 mm Nominal |
| Length | 100m |
| Outer Diameter | 3.3mm |
| Voltage Rating | 1 kV dc, 600 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| CPR Certification | Eca |
| Current Rating | 21 A |
| Conductor Material | Copper |
| Wire Style | UL1015 |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Size of Strands | 0.25 mm |
| Number of Strands | 30 Nominal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.