| Cross Sectional Area | 0.08 mm² |
| Sheath Colour | Green |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Core Strands | 1/0.32 mm |
| Length | 50m |
| Insulation material | ETFE |
| Voltage Rating | 300 V |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | 160°C |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Series | RS Pro |
| Insulation Wall Thickness | 0.15 |
| Number of Strands | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.