| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Sheath Colour | Brown |
| Cable Shape | Single Core |
| Core Strands | 7/1.04 mm |
| Length | 100m |
| European Harmonised Code | H07Z-R |
| Outer Diameter | 5.4mm |
| Voltage Rating | 450 V dc, 750 V ac |
| CPR Certification | Dca |
| Cable Type | Conduit |
| Series | 6491B |
| Insulation Wall Thickness | 0.8mm |
| Size of Strands | 1.04 mm |
| Number of Strands | 7 |
| Outer Sheath Material | LSZH |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.