| Cross Sectional Area | 1 mm² |
| Sheath Colour | Brown |
| Cable Shape | Round |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
| Core Strands | 16/0.2mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PVC |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| CPR Certification | Eca |
| Current Rating | 17 A |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Cable Type | PVC Wire |
| Fire Behaviour | BS EN 60332-1-2 Vertical Flame Propagation |
| Series | 1015 |
| Hook Up Wire Type | Low Carbon |
| Number of Strands | 16 |
| Outer Sheath Material | PVC |
| Resistant To | Heat and Oil |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.