| Cross Sectional Area | 1 mm² |
| Sheath Colour | Brown |
| American Wire Gauge | 17 AWG |
| Core Strands | 32/0.2 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | Zero Halogen |
| Outer Diameter | 2.52mm |
| Voltage Rating | 500 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Conductor Material | Copper |
| Wire Style | 2491B |
| Insulation Wall Thickness | 0.6mm |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 32 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.