| Cross Sectional Area | 1 mm² |
| Sheath Colour | Blue |
| Core Strands | 29/0.2 mm |
| Length | 100m |
| European Harmonised Code | H05V-K |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 2.4 → 2.8mm |
| Voltage Rating | 500 V |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| CPR Certification | Eca |
| Conductor Material | Copper |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | H05V-K |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 29 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.