| Cross Sectional Area | 1 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 199/0.08 mm |
| Length | 5m |
| Insulation material | Silicone Rubber |
| Voltage Rating | 500 V (Volts) |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | 200°C |
| Current Rating | 19 A |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Cable Type | Test Lead |
| Shield Type | Tinned Copper |
| Insulation Wall Thickness | 1mm |
| Size of Strands | 0.08mm |
| Number of Strands | 199 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.