| Cross Sectional Area | 1.1 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| American Wire Gauge | 17 AWG |
| Core Strands | 516/0.05 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | Silicone Rubber |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Style | UL3512 |
| Standards Met | UL3512 |
| Fire Behaviour | Fire Resistant, Flame Retardant |
| Series | 3512 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.