| Cross Sectional Area | 0.13 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Core Strands | 7/0.16 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | MPPE |
| Outer Diameter | 1mm |
| Voltage Rating | 600 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Wire Style | UL11028 |
| Standards Met | UL 1581, UL 758 |
| Insulation Wall Thickness | 0.2mm |
| Size of Strands | 0.16 mm |
| Number of Strands | 7 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.