| Cross Sectional Area | 5.2 mm² |
| Sheath Colour | Blue |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 10 AWG |
| Core Strands | 19/0.57 mm |
| Length | 30m |
| Insulation material | MPPE |
| Voltage Rating | 300 V |
| Outer Diameter | 3.73mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | CE, ISO 6722, Reach Complaint, RoHS Complaint |
| Wire Style | ISO 6722 |
| Series | EcoWire Plus |
| Insulation Wall Thickness | 0.4mm |
| Shield Type | Unshielded |
| Number of Strands | 19 |
| Size of Strands | 0.57 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.