| Cross Sectional Area | 0.52 mm² |
| American Wire Gauge | 20 AWG |
| Core Strands | 1/0.8 mm |
| Outer Diameter | 0.87mm |
| Length | 100m |
| Finish | Enamelled |
| Wire Style | EN 60317/20 |
| Operating Temperature Range | Maximum of +155 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.