| Section | 20x2x0,50mm+0,50mm |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | VAT/VAT-K |
| Colour | Gray (RAL 7001) |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 10.9mm |
| Operating voltage | 250 V |
| Copper Weight [kg/km] | 72 |
| Cable Weight [kg/km] | 123 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 10 x D |
Reçber PVC PDV Signal Cable 20x2x0.50mm²+0.50mm² 401027 The main purpose of the cables known as control cables or signal cables is to provide the connection between the control panels and the machine. It is used in signal communication as a switchboard and subscriber distribution cable in fixed indoor installations. It does not emit toxic gas in the fire environment and is flame retardant. The general structure of the cables is PVC coated.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.