| Length | 1m |
| Propagation Mode | Duplex |
| Connector 2 | LC |
| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Core Diameter | 50µm |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Green |
| IP Rating | IP20 |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Fire Behaviour | Halogen Free |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Minimum Bend Radius | 42 mm |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.