| Length | 60m |
| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Core Diameter | 1mm |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Red |
| Sheath Material | Polyvinyl Chloride PVC |
| Attenuation | 200 dB/km @ 660nm |
| Minimum Bend Radius | 60 mm |
| Series | UN |
| Maximum Pulling Tension | 300N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.