| Connector 1 | SC |
| Length | 2m |
| Propagation Mode | Single Mode |
| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Core Diameter | 0.9mm |
| Sheath Colour | Multicoloured |
| Cable Construction | Duplex |
| Fibre Type | G652D |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | IEC 61300-3-4, IEC 61300-3-6, IEC 61753-1, IEC 61754-4, TIA 604-3, UL 94 V-0 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.