| Connector 1 | LC |
| Length | 1m |
| Propagation Mode | Multi Mode |
| Connector 2 | LC |
| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Core Diameter | 62.5/125µm |
| Sheath Colour | Orange |
| Cable Construction | Simplex |
| Fibre Type | OM1 |
| IP Rating | IP66, IP68, IP69K |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Sheath Material | PVC |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Minimum Bend Radius | 30 mm |
| Series | 4000 |
| Standards Met | DIN40050-9, EN 500021, EN60068-2-52, EN60529, IEC 61753-1, UL94-V0 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.