| Series | CDM12R |
| LAN Category | Cat5e |
| Length | 0.5m |
| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Shield Type | Braid |
| Connector 1 Orientation | Straight |
| Connector 1 | M12 |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 2 Gender | Male |
| Connector 2 | RJ45 |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
| Connector 2 Orientation | Straight |
| Coding | D |
| Sheath Colour | Green |
| Outer Sheath Material | PVC |
| IP Rating | IP20 (RJ45), IP67 |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 60V |
| Outer Diameter | 6.5mm |
| Cable Shape | Twisted Pair |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.