| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Connector 1 | RP-SMA |
| Connector 2 | MMCX |
| Coaxial Type | RG316 |
| Connector 1 Gender | Female |
| Connector 2 Gender | Male |
| Connector 1 Orientation | Straight |
| Outer Diameter | 2.49mm |
| Characteristic Impedance | 50 Ω |
| Attenuation | 0.7 dB |
| Length | 152.4mm |
| Shielding | Braid |
| Conductor Material | Brass |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +155 °C |
| Insulation material | PTFE |
| Maximum Operating Temperature | +155°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.